Home » » Best Teacher for 2011-12

Best Teacher for 2011-12

Written By Ajit Kumar on Tuesday, September 4, 2012 | 7:43 PM


ANDHRA PRADESH  PRIMARY SCHOOL TEACHERS

1. Dr. (Smt.) Musaloji Parvathy, School Assistant (Bio. Science), 
Mandal Parishad Upper Primary School,  Ibrahimpeta – 516 213,
Vontimitta Mandal,  Distt. – Kadapa, Andhra Pradesh   

2. Smt. Kamireddy Vimalavathi,  Secondary Grade Teacher, 
M.P.P.U.P. School,  Gunupatipalem, Chittamur Mandal, 
Distt. – Nellore – 524 402, Andhra Pradesh

3. Shri B. Venu Gopal Naidu,  Head Master (L.F.L.),
Mandal Parishad Primary School,  D.B.N. Palli Village, 
Rajampet Post & Mandal,  Distt. – Y.S.R. – 516 115, Andhra Pradesh

4. Smt. D. Sujatha,  Secondary Grade Teacher, 
Mandal Parishad Primary School,  T.M.V. Kandriga, Srikalahasti Mandal, 
Distt. – Chittoor – 517 641, Andhra Pradesh

5. Shri Kumarapu Appala Naidu,  Head Master (L.F.L.), 
Mandal Parishad Primary School,  M. Duggivalasa (Vill & Post), 
Garividi Mandal,  Distt. – Vizianagaram – 535 128, Andhra Pradesh

6. Smt. B. Govindamma,  Head Mistress (L.F.L.), 
Mandal Parishad Elementary School (Main), Marthadu, Garladinne Mandal, 
Distt. – Anantapur – 515 731, Andhra Pradesh

7. Shri Brahmandlapally Venkateshwarlu,  Head Master (L.F.L.),
P.S. Ayyavarikunta Thanda Mandal,  Athmakur (S),
Distt. – Nalgonda – 508 221, Andhra Pradesh

8. Shri Aligi Dhulikeswara Rao,  Head Master (S.G.T.),
Mandal Parishad Primary School,  G.G.Valasa, 
Laveru Mandal,  Distt. – Srikakulam – 532 407, Andhra Pradesh

9. Shri Tenneti Raghu Kumar,  Head Master, 
Mandal Parishad Primary School,  Gantyada, 
Gantyada Mandal,  Distt. – Viziangaram – 535 215, Andhra Pradesh

10. Shri Paraselli Rama Raju,  Head Master,
Mandal Parishad Upper Primary School,  Dhanpuram (Vill./PO), 
Hiramandalam (Via),  Pathapatnam Mandalam, Distt. – Srikakulam – 532 214,
Andhra Pradesh

SPECIAL CATEGORY PRIMARY 

1. Shri Vilapalli Siva Siddhiki Prasad,  School Assistant (Social Studies), 
Municipal High School,  Arasavalli, Srikakulam Town, 
Distt. – Srikakulam – 532 001, Andhra Pradesh
SECONDARY SCHOOL TEACHERS

1. Smt. N. Jayalakshmi,  Headmistress, 
M.S.M. Municipal Corporation High School,  A.C. Nagar, 
Distt. – Nellore – 524 002, Andhra Pradesh

2. Shri Bekkanti Srinivasa Rao,  School Assistant (Maths), 
S.N.M. Z.P.H.S. Korrajulagutta,  Bhadrachalam,  Distt. – Khammam – 507 111,
Andhra Pradesh

3. Shri Gundi Ramkumar,  T.P. Gr. II, 
Govt. Tribal Welfare Ashram High School Swarna, 
M/O Sarangapur,  Distt. – Adilabad – 505 425, Andhra Pradesh

4. Shri Bommidi Narayana Rao,  School Assistant (S.S.), 
S.U.S. Mpl. High School,  Gunupudi,  Bhimavaram,
Distt. – West Godavari – 534 201, Andhra Pradesh

5. Shri R. Prabhu Kumar,  School Assistant (English), 
Zilla Parishad High School,  Uppalur Muddanur Mandal, 
Distt. – Kadapa – 516 380, Andhra Pradesh

6. Smt. Bandreddi Uma Rani,  School Assistant, 
Hyny High School,  Chilakalapudi Post,  Machilipatnam,
Distt. – Krishna – 521 001, Andhra Pradesh
    
LIST OF NAMES OF TEACHERS SELECTED FOR THE AWARD UNDER THE
SCHEME OF NATIONAL FOUNDATION FOR TEACHERS’ WELFARE,
ANDHRA PRADESH, HYDERABAD – FOR THE YEAR 2012-13.
_____
SRIKAKULAM DISTRICT

1).   Sri B. Venkateswarlu  School Assistant,
       Mandal Parishad Upper Primary School,
Karipeta, Santhabommali Mandal, Srikakulam District.

2).  Sri M. Padmanabha Rao,  School Assistant,
 Zilla Parishad High School,  Seethapuram, Tekkali Mandal,  Srikakulam District.

VIZIANAGARAM DISTRICT

3).   Sri K. Balaram,  Secondary Grade Teacher,
 Mandal Parishad Primary School,  Komatipalli, Bobbili Mandal,
 Vizianagaram District.

4). Sri A. Santhi Swaroop,  School Assistant,
 Zilla Parishad High School,  Konada, Poosapatirega Mandal,
 Vizianagaram District.
VISAKHAPATNAM DISTRICT

5). Sri K.Phani Bhushan Sridhar,  Secondary Grade Teacher, 
 Mandal Parishad Primary School,  Atchayyapeta, Anakapalli Mandal,
Visakhapatnam District.

6). Sri J. Johney,  School Assistant,
SVLN Zilla Parishad Boys High Schoo,
Gopalapatnam, Visakhapatnam District. 

EAST GODAVARI DISTRICT

7). Smt. Ch. Ammaji,  Headmaster(Secondary Grade Teacher)
 Mandal Parishad Primary School,  Rayudupalem, Kakinada( R) Mandal,
 East Godavari District.

8). Sri S. Venkata Reddy,  Headmaster,
 SSRK Municipal Corporation,  High School, Tilak Street,
 (Budampet), Kakinada,  East Godavari District.

9). Sri K. Veerabhadra Rao,  Retired  School Assistant,
 Zilla Parishad High School,  Panduru, Kakinada (Rural),
East Godavari District.

WEST GODAVARI DISTRICT

10). Sri B.V.Ramana Murthy,  Headmaster, (School Assistant), 
 Mandal Parishad Upper Primary School, Gangannagudem, Denduluru Mandal,
 West Godavari District.

11). Sri B. Jnana Prasad,  Headmaster,
 Municipal High School, Sanjeevanagar, 
 Tadepalligudem, West Godavari District.

12). Sri Ch. Viswanadha Rao,  Retired School Assistant(Telugu Pandit),
SMVGK Zilla Parishad High School,  Malkapalli, Via, Vegeswarapuram,
West Godavari District.

 KRISHNA DISTRICT

13). Sri V. Phaneendra Kumar,  Secondary Grade Teacher,
 Mandal Parishad Primary School, Venkatramapuram, Unguturu Mandal,
Krishna District.

14). Sri P. Ravi Prasad,   School Assistant, 
S.S. Zilla Parishad (O) High School, Kuchipudi, Movva Mandal,
Krishna District.

15). Sri M. Chandrasekhara Rao Gupta,  Retired Headmaster,
 SBSRKR Girls High School,  Gandhinagar, Vijayawada,
 Krishna District.

GUNTUR DISTRICT

16). Smt. N. Vimala Kumari,   Secondary Grade Teacher,
 Mandal Parishad Upper Primary School,   Pamulapadu, Tadikonda Mandal,
 Guntur District.

17). Sri U. Venkateswara Rao,  B.Ed Assistant & Headmaster I/c,
 R.V.S.C.V.S. High School,  Chilakaluripet,  Guntur District.

18). Sri M. Surya Chandra Rao,  Retired Craft Teacher,
 S.A.Upper Primary School,  Pudivada,  Nagaram Mandal,  Guntur District.

19). Sri D. Seeta Rama Murthy,  Retired School Assistant,
 Zilla Parishad High School,  Emani, Duggirala Mandal,  Guntur District.

 PRAKASAM DISTRICT

20). Smt. K. Vijayalakshmi,  LFL Headmaster,
 Mandal Parishad Primary School,  Edurallapadu,
  Konakanamitla Mandal,   Prakasam District.

21). Sri G. Venkateswarlu,  School Assistant,
 Zilla Parishad High School,  Vemulakota, Markapur(Mandal),
 Prakasam District.

SPSR NELLORE DISTRICT

22). Sri P. Chinnaiah,  Secondary Grade Teacher,
 Mandal Parishad Primary School,   Tatakuladinne, Kodavalur Mandal,
 SPSR Nellore District.

23). Sri D. Nagarjuna Chari,  Retired, School Assistant,
 P.R.M. Zilla Parishad High School,  Rebala, Buchireddypalem Mandal,
 SPSR Nellore District.

Y.S.R.KADAPA DISTRICT

24). Sri K.Venkateswarlu,  Secondary Grade Teacher, 
Mandal Parishad Primary School,   Mittapalli H/W,
Thummachetlapalli Post, Chitvel Mandal, Y.S.R. Kadapa District.

25). Sri C.R.V.Subramanyam,  School Assistant,
 S.R.R. Zilla Parishad High School,  Masapet, Rayachoti Mandal,
 Y.S.R. Kadapa District.
ANANTAPUR DISTRICT

26).  Sri N.P. Sreeramulu,  Secondary Grade Teacher, 
 Mandal Parishad Primary School,   Papireddipalli, Parigi Mandal,
 Anantapur District. 

27).  Sri V. Dasappa,  School Assistant,
 Zilla Parishad High School,  Kasapuram, Guntakal Mandal,
 Anantapur, District.

KURNOOL DISTRICT

28). Sri L. Siva Rami Reddy,  Secondary Grade Teacher, 
 Mandal Parishad Primary School,   Barakala Colony,
 Bandi Athmakur Mandal,  Kurnool District.

KARIMNAGAR DISTRICT

29). Dr. Y. Mallikarjun,  School Assistant,
 Zilla Parishad High School,  Namilikonda, Kodimail Mandal,
 Karimnagar District.

30). Sri N. Manohar,  Retired Headmaster(School Assistant),
 Mandal Parishad High School,  Pothur, Ellanthakunta Mandal,
 Karimnagar District.

WARANGAL DISTRICT 

31).  Sri B. Ramesh,  School Assistant,
 Zilla Parishad Secondary School,  Dharmaram Geesugonda Mandal,
 Warangal District.

32). Sri B. Kalidas,  Retired School Assistant,
 Zilla Parishad Secondary School  Nadikuda, Parkal Mandal,
 Warangal District.

 NALGONDA DISTRICT

33). Sri  N. Narayan Reddy,  School Assistant,
 Zilla Parishad High School.  Mudigonda,
 Deverakonda Mandal,   Nalgonda District.

34). Sri P. Jaya Ramaiah,  Retired LFL Headmaster,
 Primary School,  Ajad Nagar(G),  Kodad, Kodad Mandal,
 Nalgonda District.

MAHABUBNAGAR DISTRICT

35). Sri K. Prabhaker Rao,  Secondary Grade Teacher, 
 Government D.N.T. Primary School,  Mysigandi Via. Karthal,
 Amangal Mandal,  Mahabubnagar District.  

36). Sri A. Narsimha Gupta,  Gazetted Headmaster,
 Zilla Parishad High School,  Moosapet, Addakal Mandal,
 Mahabubnagar District.

NIZAMABAD DISTRICT

37).  Sri Ch. Sudershana Chary,   Headmaster( School Assistant),
 Upper Primary School,   Manoharabad,
  Jakrampalli Mandal,   Nizamabad District.

38). Sri B.Rajeshwar,  Gazetted Headmaster,
Zilla Parishad High School,  Mupkal, Via, Kisan Nagar,
 Balkonda Mandal,  Nizamabad District.

 MEDAK DISTRICT

39).  Sri K. Srinivas,  Secondary Grade Teacher, 
 M.P.Primary School,  Jakkapur,  Chinnakodur Mandal,  Medak District.

40). Sri D. Anjaiah,  Grade-II Gazetted Headmaster,
 Z.P.High School,  Kaveli, Kohir Mandal,  Medak District.

HYDERABAD DISTRICT

41).  Dr. M. Surender, School Assistant,
Government High School, Lalapet, Secunderabad,
Hyderabad District.

RANGA REDDY DISTRICT

42). Sri G. Kistaiah,  Headmaster (School Assistant),
 Upper Primary School,Gowrelly,  Hayathnagar Mandal, Ranga Reddy District.

43). Smt. G. Kusuma, School Assistant,
  Zilla Parishad High School, Darga, Sherilingampally, Rangareddy District.

44). Sri V. Shivanandam,  Retired School Assistant,
 Zilla Parishad High School,  Jeedimetla,
 Qutbullapur Mandal,  Rangareddy District.



STATE AWARDS   - 2012

Sri J.V.V. Satyanarana Raju, Gr-II HM, ZPHS, Pedapenki, Balijipeta (M), Vizianagaram District

Ch. Israil, HM Gr-II Government High School, Tirpelly, Adilabad Districtrict.

Sri. K.Trinadha Rao,Gr-II Head Master,                        
ZPHS, Peddaseedi,Pathapatnam (M),Srikakulam District

S.Arvindamma, H.M, ZPHS, Ernapadu,
Bandi Atmakur(M), Kurnool District


Sri. V. Shekar, LFL HM, MPPS
Shivaram Mandir Thanda, Domakonda,
Nizamabad District

Sri. K. Penchalaiah, Head Master,
ZPHS, Kanupur, Venkatachalam (M), Nellore District.


Sri E.Venkata Ramesh, H.M,       
ZPHS, Godisalapalli, D.Hirehal(M), Anantapur District.


P.Venkata Subba Rao, Principal,
APSWRS(LTBCR)Veldurthi, Kurnool District

R. Rajagopal Reddy, School Assistant
(Social Studies), ZPHS, Chinnagottigallu, Chittoor.

Smt. M.Susatya Rekha, SA,
NKV Aided School, Rajahmundry,East Godavari District


Smt. P. Annapurna, School Assistant
(Social Studies), Government Model High School, Nellore.


Smt  C.Sujatha, School Assistant
(Science), LRG Aided High School, Prasannayanapalli, Rapthedu (M), Anantapur District


S. Ranga Rao, SA (Social) ZPSS
Narsapur (G), MP Dilawarpur, Adilabad Districtrict.

Shaik Mahammed Miah, School
Assistant (BS), ZPHS, Ulinadakonda, Kollur (M), Kurnool


V. Shanthi Kumar, School Assistant
(Social Studies), ZPHS, Malkapur, Choutuppal, Nalgonda


V. Manaiah, SA (Socila), ZPHS
Thogarpally, MP Kondapur, Medak District


Sri G.Vijaya Bhaskara Rao SA (SS), MPUPS,
Gurandi, Bhamini(M), Srikakulam District


G. Giridhar Reddy, School Assistant (Eng.),
ZPHS, Uppal, kalan, Uppal, Ranga Reddy

Sri Pydi Rajeswaramma, S.A,ZPHS,
Pangidigudem, D.Tirumala (M),West Godavari District.


Sri Nagamantri Kameswara Rao, School Assistant (EM), ZPHS Lakshmipuram, Chodavaram (M), Visakhapatnam


Sri M. Narayana, S.A (SS),UPS,
 Koratikal, Uppunuthala (M),Mahabubnagar District.

B. Ramalinga Raju,School Assistant, MPUPS, 
Nagireddypalli, C.K. Dinne (M), YSR Kadapa District


Sri V.Venkata Rama Krishna, SA,
MPUPS, Edumudi,Pedana (M), Krishna District.

Bethanpudi Ravi, Post Graduate Teacher in Hindi (PGT),
 AP Residential School (BC-Boys) MopiDevi, Krishna District.

G. Ramanamma, PGT (Hindi), APRS, (Girls),
 Medak District


Kum Nagamma, SGT,Aided DVM UPS, Narayanpet (M),
Mahabubnagar District.


Smt  M.Sujatha, SGT, GHS,
Girmajipet, Warangal District


MD. Badruddin, SGT, ZPHS, U/M,
Metapally (MP) Metpally,Karimnagar


M.K. Rajeswaramma, SGT,MPPS(M),
 Karivena(V) Atmakur(M), Kurnool


Sri. N. Narayana Chetty, SGT,
MPPS, Venkannapalem, TP Gudur Mandal,Nellore


J. Guruvaiah, SGT, MPUPS,
Chinnabba Naidu Kandirga, Puttur (M), Chittoor District.


Sri B. Sathyam, SGT, MPPS,
Thelam (M), Vizianagarm District


D. Raj Kumar, HeadMaster, MPPS
Peddannapalli, (Main) Yeleshwaram (M), EG District.


Sri K. Vijay Kumar, SGT, MPPS,
Kurakula Street Veeragattam(M),Srikakulam District.


Smt. P. Nirmala Devi, SGT,SM Primary School, 
Circarthota, Machilipatnam , Krishna District

Sri. B. Rammurthy, SA (Tel), ZPHS
Krishnajiwadi, Tadwai, Nizamabad District


Sri P. Nagavalli,  TP Gr-I,ZPHS,
Gijjangivalasa, Girla (M),Vizianagaram District


Sri S. Venkateswara Rao, Gr-I (TP),
ZPHS, Pedasanagallu, Movva (M),Krishna District.


J. Shankaraiah, Tel, ZPHS,
Venkampet, (MP) Sircilla,Karimnagar.


Sri K.Janardhan Rao, SA (Tel), ZPHS,
P.K. Street, Palakonda, Srikakulam District


Sri S. Pothi Naidu, SA( Hindi),ZPHS,
Pusapatirega (M), Vizianagaram District


Smt. K.Surya Prakasa Ratnam,Gr-II (HP),
Blue Star Convent Aided School, Pithapuram,
 Pittapuram (M),East Godavari

K. Raji Reddy, PET, ZPHS Baopet Mdl.
 Elkathurthy, Karimnagar District.


Sri Mohana Rao, PET, Jaihind Secondary School, Ingudurupet,
 Machilipatnam (M), Krishna District


GNL Gayaatri Devi, Music Teacher,
Govt. HS (Girls) Adilabad.


V. Ganseh, Drawing Master, Government High School,
Bangarupalem Chittoor District.


Sri K.Ravinder, Lecturer, CTE, Warangal, District.

Share this article :

Post a Comment

 
Support us : APTF257 || మాష్టారు || Ajit Kumar || Big Jobs ||
Copyright © 2013. APTF - All Rights Reserved
Designed by The Masters Mind || Published by Divine Spirit || Tech Gnan ||
Proudly powered by Ajit Kumar || On Facebook || On Twitter ||